Special Purpose Racks
Special purpose racks include a variety of racks and holders for specific purposes. These include magnetic separation racks, staining racks, and racks for NMR tubes, glass hydrometers, concentrators and blood bags. Some special purpose racks have specialized features and functionality, such as being able to hold or transport thin-walled and fragile items in safety, or designed to withstand corrosives or biohazards.
Material
- (1)
- (19)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (14)
- (3)
- (21)
- (42)
- (4)
- (2)
- (27)
- (4)
- (3)
- (4)
- (98)
- (4)
- (14)
- (13)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
Color
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (21)
- (1)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (12)
- (18)
- (1)
- (2)
- (41)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
Autoclavable
- (183)
- (92)
Holds
- (1)
- (1)
- (18)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (5)
- (14)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (4)
- (11)
- (1)
- (7)
- (7)
Product Type
- (13)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (1)
- (96)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
436
–
450
of
458
results
BD Clay Adams™ Brand Slide Staining Tray and Rack
Four-bar rack holds 22 slides; grill holds 10 cover glasses
| Autoclavable | Not Autoclavable |
|---|
H-B Instrument™ Storage Tray for Angled Thermometer
Features a built-in angle to prevent separation of thermometer liquid
| Product Type | Storage Tray |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Angled thermometer |
| Material | Polystyrene |
Eppendorf™ Cuvette Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimize workflow with Cuvette Racks that are ideal for sample processing, transport, and short- to mid-term sample storage.
| Height (Metric) | 6.7 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
| Width (English) | 4.37 in. |
| Length (Metric) | 31.8 cm |
| Length (English) | 12.5 in. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 11.1 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W x H) | 12.5 x 4.37 x 2.62 in. (31.8 x 11.1 x 6.7 cm) |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 2.62 in. |
| Height (Metric) | 5.6 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
| Length (Metric) | 133 mm |
| Product Type | Grid Set |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Material | Plastic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 102 mm |
| Sterility | Non-sterile |
Streck Replacement Clips for ESR-10 Manual Rack
Non-automated, CLIA-waived testing procedure for safe, closed-vial system using ESR-Vacuum Tubes.
Mitchell Plastics Single Blood Bag Holder Trays
Keep blood bags organized conveniently and efficiently
| Width (English) | 5.25 in. |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
| Width (Metric) | 13.3 cm |
| Holds | Blood Bags |
Mitchell Plastics Bloodbank Crossmatch Racks
Process patient blood specimens with ease and convenience
| Height (Metric) | 6.35 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 8.5 in. |
| Product Type | Crossmatch Rack |
| Depth (Metric) | 21.59 cm |
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
| Holds | Culture Tube (12 x 75 mm) |
| Height (English) | 2.5 in. |
Restek™ Book Holders
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient place for your books
| Product Type | Book Holder |
|---|
Mitchell Plastics Single Blood Bag Holders
Easy-to-use blood bag storage that helps prevent contamination and cold spotting in refrigerator
| Height (Metric) | 10.2 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 2 x 4.48 x 4.01 in. (5.1 x 11.4 x 10.2 cm) |
| Width (English) | 4.48 in. |
| Length (Metric) | 5.1 cm |
| Length (English) | 2 in. |
| Material | Acrylic |
| Width (Metric) | 11.4 cm |
| Height (English) | 4.01 in. |